Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego
– Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Na świecie jest używanych prawie 7000 różnych języków. Niestety, wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem. Nie wierzysz? Obejrzyj film „ZOO” przygotowany w ramach kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych” i przekonaj się sam: https://youtu.be/Jr8iCzcjbsg

Aby nam uświadomić, że należy dbać  różnorodność językową, 17 listopada 1999 roku został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. 

Nurunnaby Chowdhury, Dhaka University Central Student’s Union (DUCSU) building, University of Dhaka ©Źródło:Wikimedia,

A dlaczego to święto przypada na 21 lutego? Wiążą się z tą datą dramatyczne wydarzenia w Dhace – obecnie stolicy Bangladeszu. Zacznijmy od przybliżenia tła historycznego. W 1947 roku tereny obecnego Bangladeszu, które  należały do Indii pod władaniem brytyjskim, zostały podzielone na dwie części: Bengal Zachodni, który stał się częścią Indii oraz Pakistan Wschodni, jedną z prowincji Pakistanu. Właśnie w Pakistanie doszło do tragicznych wydarzeń. Na skutek tej decyzji w jednym państwie zamieszkały dwie duże grupy, które mówiły całkowicie odmiennymi językami: bengalskim i urdu. 21 marca 1948 roku gubernator Pakistanu Ali Jinnah zadeklarował, że tylko urdu będzie językiem państwowym całego Pakistanu. Jednak Bengalczycy nie zapomnieli swojego języka. W 1952 roku wybuchły zamieszki. 21 lutego policja pakistańska zaatakowała studentów w Dhace. Pięciu studentów uniwersytetu zginęło od kul: Abdus Salam, Rafik Uddin Ahmed, Shafiur Rahman, Abul Barkat i Abdul Jabbar. W nocy z 23 na 24 lutego studenci wznieśli pierwszy pomnik ku czci męczenników za język ojczysty. Kilka dni później armia pakistańska zniszczyła pomnik. Ruch językowy nabrał na sile. W 1956 roku po długiej walce język bengalski uzyskał oficjalny status języka państwowego.