wyniki konkursu

Klasa z klasą

                   Projekt humanistyczny organizowany  w ramach pracy Szkolnej Komisji Humanistycznej, chociaż w zmienionej wersji, odbywa się od 1998 r. (z przerwami spowodowanymi pandemią) i nadal bawi i uczy. Zamiast wagarów… konkurs! To działa- od ponad 20 lat!

                  W konkursie biorą udział całe klasy, rywalizują poziomami i każdy ma możliwość wykazania się. Na to święto szkoły uczniowie czekają cały rok, by  powalczyć z równoległymi klasami o zaszczytny tytuł „klasy z klasą”. Każda klasa na danym poziomie  ma przypisany inny kolor: zielony, niebieski, czerwony, pomarańczowy. W ubraniach takiego koloru przychodzą w dniu konkursu uczniowie, w takim też kolorze zespół klasowy przygotowuje wizytówki, może wykonać jednakowe czapeczki według własnego pomysłu, dodatkowo zrobić transparenty, plakaty… – dotyczące kultury i zasad uczciwej rywalizacji oraz tematu przewodniego danej edycji.

                  Każda klasa ma swoją trzyosobową drużynę, która ją reprezentuje, ale oprócz pytań dla tych właśnie wybranych osób są zadania dla całych klas i chętnych osób. To od pracy wszystkich uczniów danego zespołu zależy sukces!

                  Przygotowania do tego konkursu trwają  kilka tygodni. Tematyka Szkolnego Konkursu Humanistycznego obejmuje co roku wiedzę i umiejętności z zakresu przedmiotów humanistycznych dostosowane do poziomu kształcenia. Nauczyciele starają się przygotować takie zadania, aby dzieci mogły bawić się dobrze, ale też wiele nauczyć. Są prezentacje, kalambury, elementy dramy, a nawet taniec. Dzieci układają rymowanki i tworzą proste piosenki. Każda klasa wybiera zespół, który wykonuje plakat. Uczniowie wykazują się zaangażowaniem, dobrym przygotowaniem i kulturą, i właśnie to, oprócz wiedzy                                      i umiejętności, jest oceniane przez jury.

                 Zwycięskie klasy oprócz honorowego tytułu KLASY Z KLASĄ otrzymują pamiątkowy dyplom, torbę cukierków oraz przechodnią statuetkę, o którą za rok powalczą znów wszystkie klasy z danego poziomu. Każdy chce, żeby jego klasa wygrała, więc uczniowie rezygnują z wagarów w pierwszym dniu wiosny.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były słowa Wisławy Szymborskiej:

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Cele edycji w roku szkolnym 2022/23 to

  • popularyzacja  zachowań  „z klasą”,
  • zachęcanie do wspólnego przywitania wiosny w szkole,
  • szerzenie  mody  na  zdrową rywalizację, zgodną z zasadami fair play, nauka przez zabawę- zachęcanie do powtarzania i utrwalania wiadomości, m.in. z j. polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie,
  • zachęcanie do kreatywności i   twórczej  aktywności,
  • promowanie czytelnictwa i twórczości Wisławy Szymborskiej- patronki roku 2023, 
  • prezentacja dążeń i osiągnięć twórczych dzieci i młodzieży w tematyce określonej  

      hasłem programowym konkursu (zachęcanie do czytania książek).

               Uczniowie dużo wcześniej przygotowywali się do konkursowych prezentacji- wykonali klasowe wizytówki oraz plakaty związane z czytelnictwem, nauczyli się je prezentować, zwracając uwagę na poszczególne elementy i ich symbolikę, poznawali na lekcjach j. polskiego przysłowia i objaśniali ich znaczenia, tworzyli rymowanki i wymyślali oryginalny sposób zaprezentowania swojej klasy.

           Podczas konkursu 21 marca jego uczestnicy wykazali się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami, pokazując się z jak najlepszej strony. Najbardziej różnorodne były prezentacje klasowe, gdzie w ciekawy sposób uczniowie starali się zaprezentować hasła, piosenki i okrzyki związane z czytelnictwem i swoją klasą. 

Wszystkie zespoły zmobilizowały się i wystąpiły w kolorze przypisanym klasie: 

KLASY A- KOLOR ZIELONY,
KLASY B- KOLOR NIEBIESKI,
KLASY C- KOLOR CZERWONY,
KLASY D- POMARAŃCZOWY.

                  Nie brakowało w tym dniu emocji, a wszyscy zachowywali się z klasą i pięknie zaprezentowali swoje umiejętności. Po podliczeniu punktów ogłoszono wyniki. Zwycięskie klasy otrzymały przechodnią statuetkę, dyplom oraz torbę słodyczy dla całego zespołu.

W tym roku klasami z klasą zostały:
IV C
V A
VI B
VII D
VIII D

                                                                 Gratulujemy!

 

                    Zgodnie z tradycją, na początku konkursu zostały uroczyście wręczone dyplomy i nagrody laureatom Szkolnego Konkursu Ortograficznego „Dyktando 2022/2023”. Poświęcono też czas, jak co roku, na upamiętnienie 21 marca jako Światowego Dnia Poezji. Dodatkowo, nawiązując do hasła przewodniego konkursu, przypomniano uczniom, że Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. 

                                                                                             W imieniu organizatorów
Marzanna Pietruszka-Łój