Mem z jezykiem Wiktor Gajda VII D

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi na różnorodność językową i ochrona języków zagrożonych zanikiem.

A jak wypada nasz język na tle innych języków?

Okazuje się, że polszczyzna należy do 25 największych języków świata. Posługuje się nią ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami. Obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego to jeden z najtrudniejszych języków świata. Bezbłędne mówienie i pisanie w  języku pełnym gramatycznych trudności czy ortograficznych wyjątków jest prawdziwym wyzwaniem, a opanowanie tej sztuki wielkim powodem do dumy.

Uczniowie klasy 1b podjęli wyzwanie i w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego przygotowali ilustrację ruchem do wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka”, następnie uzupełnili karty pracy, dowodząc, że już świetnie opanowali umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Refleksje nad znaczeniem języka ojczystego, historia polszczyzny oraz kwestie poprawności językowej stały się tematem zajęć, jakie przeprowadzili nauczyciele języka polskiego w klasach IV-VIII. Uczniowie obejrzeli filmy rysunkowe z cyklu „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”, poznali najczęściej popełniane przez Polaków błędy językowe oraz zmierzyli się z trudnymi językowymi quizami. Ważnym elementem zajęć były prezentacje prac uczniów poświęcone  polskiej mowie, wśród nich znalazły się plakaty z kreatywnymi tekstami Loesje, akrostychy na temat polszczyzny, zabawne memy oraz opowiadania twórcze z wykorzystaniem archaizmów.

Jak widać zabawy językiem polskim i odkrywanie językowych ciekawostek może być niezwykle inspirujące. Warto o tym pamiętać nie tylko 21. lutego – w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

Anna Gomoła

Akrostych Polska mowa Wiktoria Trusz Maja Kluzek VII d

Opowiadanie Azali moda na słowa retro nastała Paweł Furtak VIII d

Mem z językiem Weronika Skut VIII d

Małgosia Bilska VII a Loesje

LOESJE Patryk Pordzik VIII a