image 1 scaled

Żywa lekcja muzyki…

Na zaproszenie organisty  Pana Bogdana Stępnia klasy 5a i 5b wzięły udział w lekcji muzyki w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej II stopnia oraz Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach. Tematem zajęć była prezentacja i możliwości brzmieniowe organów kościelnych. Uczniowie dowiedzieli się  m. in.,  że jest to instrument dęty, gdyż wymaga dostarczenia powietrza oraz największy na świecie. Pan Stępień pokazał dzieciom piszczałki, bez których organy nie wydałyby dźwięku i zagrał jeden z najsłynniejszych utworów organowych: Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha.

Uczniowie mogli zobaczyć album w którym zaprezentowane były m. in.  największe organy koncertowe na świecie, zbudowane w Atlantic City Convention Hall w USA. Mają  one 7 klawiatur i 32 000 piszczałek. Największa piszczałka ma prawie 10 metrów długości, a najmniejsza ok. 2,5 centymetra.

Uczestnicy lekcji mogli  usiąść do stołu gry, który nazywamy kontuarem  i  zagrać rękami i nogami. Tak!  Organy mogą  mieć kilka klawiatur, jedna z nich  służy do grania nogami.

Niesamowita była ta żywa lekcja muzyki!

Brygida Kalisz