sukces e1600670382774

Wyniki szkolnego konkursu „Klasa z klasą”

Zamiast wagarów… konkurs! To działa od ponad 20 lat! 
21 marca 2025 r. – pierwszy dzień wiosny.
XXIV Konkurs Humanistyczny „Klasa z klasą”.
Konkurs „Klasa klasą ” został zorganizowany  w ramach pracy Szkolnej Komisji Humanistycznej Szkoły Podstawowej nr 28 im. W. Budryka w Gliwicach przez nauczycieli j. polskiego, historii i WOS-u.
Cele tegorocznego konkursu to
– popularyzacja  szeroko pojętej kultury, zachowań „z klasą”,
– integracja zespołów klasowych (poziom IV-VIII),
– popularyzacja twórczości wybranych pisarzy- patronów roku 2025: Antoniego  
        Słonimskiego i Stefana Żeromskiego,
– szerzenie  mody  na  zdrową rywalizację, zgodną z zasadami fair play,
– tworzenie tradycji szkoły,
– uczenie przez zabawę,
– rozbudzanie zainteresowań przedmiotami humanistycznymi- zachęcanie do powtarzania                    
        i utrwalania wiadomości i doskonalenie umiejętności m.in. z j. polskiego i historii,
– kształcenie umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów,
– wzbogacanie  form  pracy  z  uczniem,
– rozwijanie  twórczej  aktywności dzieci i młodzieży.
W konkursie wzięły udział klasy IV-VIII, rywalizowały poziomami i każdy zespół miał możliwość wykazania się. Na ten dzień uczniowie czekali cały rok, by  powalczyć z równoległymi klasami o zaszczytny tytuł „klasy z klasą”. 
Każda klasa wytypowała swoją trzyosobową drużynę, która ją reprezentowała, ale oprócz pytań dla tych właśnie wybranych osób były, jak zawsze, zadania i pytania dla całych klas. To od pracy wszystkich uczniów danego zespołu zależał sukces!
Przygotowania do tego konkursu trwały  kilka tygodni. Nauczyciele starali się zaproponować takie zadania, aby uczniowie mogli bawić się dobrze , ale i wiele nauczyć. Dzieci prezentowały rymowanki o swojej klasie i proste piosenki; czasami transparenty, maskotki klasowe itp. były dodatkowymi elementami, które przedstawiały dany zespół. Dekorację stanowiły przygotowane przez każdą z klas IV-VIII plakaty, które podczas konkursu były opisywane i interpretowane przez wybraną osobę. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem, dobrym przygotowaniem i kulturą, i na tym właśnie zależało organizatorom. 
Mieć klasę oznacza m.in.:
„(…)nie traktować ludzi przedmiotowo, lecz okazywać im należny respekt oraz rozumieć, że  szacunek dla siebie samego stanowi podstawę szacunku dla innych;
…przestrzegać właściwych norm zachowania, bowiem klasa człowieka zawsze związana jest z jego zachowaniem, a nie ze statusem społecznym;
…nigdy nie używać wulgarnego języka, nawet w gniewie;
…posiadać nienaganne maniery;
…rozumieć, że najlepszą drogą własnego rozwoju jest pomoc w rozwoju innym;
…starać się, aby czyny szły w parze ze słowami;
…nie budować swojej pozycji i sukcesu na krzywdzie innych;
…znać wagę i wartość szczerego uśmiechu.”
Zwycięskie klasy oprócz honorowego tytułu KLASY Z KLASĄ otrzymały pamiątkowy dyplom, torbę cukierków oraz przechodnią statuetkę, o którą za rok powalczą znów wszystkie klasy z danego poziomu. Wielu zwycięzców pokazało swoją klasę, dzieląc się słodyczami z kolegami i koleżankami, którzy w wyniku rywalizacji uzyskali mniej punktów. 
Kto chciał, żeby jego klasa wygrała, zrezygnował z wagarów w pierwszym dniu wiosny i uczył się, bawiąc, w szkole. Brawo!
W tym roku zdobyły tytuł „klasy z klasą” 
następujące zespoły klasowe:
IV a, V b, VI c, VII d, VIII a.
Gratulujemy!
Podczas konkursu rozdano również nagrody laureatom dwóch organizowanych wcześniej szkolnych konkursów: ortograficznego i frazeologicznego.
Dziękujemy wszystkim uczennicom i uczniom z klas IV-VIII, którzy wzięli udział w „Klasie z klasą”. Uczestnicy konkursu wykazali się wiedzą i umiejętnościami z j. polskiego, historii (a w klasach VIII również z WOS-u), kreatywnością oraz kulturą i zaangażowaniem.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu uczniów do „Klasy z klasą” lub wsparli w inny sposób organizację konkursu.
W imieniu organizatorów
Marzanna Pietruszka-Łój
4 a

4 a

5 b

5 b

6 c

6 c

7 d

7 d

8 a

8 a