Dzien tolerancji.23 1024x575 1

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 28
IM.WIOLDA BUDRYKA W GLIWICACH
16.11.-20.11.2020 r.

Tolerancja to idea, której dziś potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek dotąd. To ona uczy nas szacunku do różnorodności kulturowej, różnych modeli życia i sposobów wyrażania naszego człowieczeństwa.

W dniach od 16 do 20 listopada 2020 roku społeczność Szkoły Podstawowej nr 28 im. W. Budryka w Gliwicach będzie, jak co roku, obchodzić Szkolny Tydzień Tolerancji. Jednak będą to obchody szczególne, bo z powodu pandemii w formie zdalnej. Za ich organizację odpowiadają w tym roku Marzanna Pietruszka-Łój i Grażyna Wróblewska-Olech.

W tym okresie w różny sposób przekażemy uczniom informacje o idei tolerancji. W ramach odbywającej się co roku akcji ,,Uczymy się  tolerancji” każda klasa,w miarę możliwości, przygotuje prace tematycznie związane z akceptacją inności. Wychowawcy klas I-VIII  przeprowadzą lekcje wychowawcze  związane z tolerancją. Wyjątkowo w tym roku, w związku z tym, że nauka odbywa się w formie zdalnej, nie będziemy wyłaniać  jednej najbardziej tolerancyjnej osoby w każdej klasie. Założymy, że nasze dotychczasowe działania już doprowadziły do pożądanej sytuacji i każdy uczeń naszej szkoły zasługuje na miano tolerancyjnej osoby.

Zaczniemy i zakończymy ten tydzień, słuchając jednej z piosenek o tematyce związanej z tolerancją, np.:

w klasach I-III https://www.youtube.com/watch?v=UrBmQBMnayE

w klasach IV-VI  https://www.youtube.com/watch?v=k5U_GPocnts

w klasach VII-VIII https://www.youtube.com/watch?v=r5YfLiDsVQc

Można też wybrać zawsze aktualny  utwór Stanisława Soyki  „Tolerancja”.

Warto wrócić do filmików pozwalających dzieciom i młodzieży właściwie spojrzeć na problem inności, np.

(„Urodziny Maćka”) i czytać utwory literackie o tej tematyce, np.

Tolerancja
Nie wiem, co to – tolerancja,
zawsze tylko moja racja,
a ten, kto ma inne zdanie,
zaraz za swoje dostanie.

Trzeba wyśmiać go, ukarać,
niech się zmieni szybko, zaraz!
Niech będzie taki jak ja,
i poglądy moje ma,
i ubiera się podobnie,
głową potakuje zgodnie.

Oj, nie jesteś zbyt marudny?
Świat się stanie… szary, nudny.
Niechże każdy sobie myśli,
mówi, żyje po swojemu,
pod warunkiem, że nie robi
tym krzywdy drugiemu.

Małgorzata Wiśniewska-Koszela

Liczymy, że organizowany w naszej placówce, jak co  roku, Tydzień Tolerancji przyczyni się do podniesienia wiedzy na temat tolerancji wśród uczniów.

Pandemia nam nie przeszkodzi! Bądźmy tolerancyjni!

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

W 1995 roku Konferencja Generalna UNESCO przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji i ustanowiła dzień 16 listopada Międzynarodowym Dniem Tolerancji. Była to odpowiedź na szerzące się na świecie zjawiska nietolerancji, uprzedzeń, rasizmu i przemocy.

W Deklaracji UNESCO państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji.

Oto ich definicja:

• respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
  • uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
  • umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
  • docenianie rozmaitości kultur;
  • otwarcie na cudze myśli i filozofię;
  • ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
  • uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

Zdanie z książki Neale Donalda Walscha „Wspólnota z Bogiem”, które wyraża i uczy tolerancji:

„Mój sposób nie jest lepszy,
mój sposób jest jednym z wielu”

Gdybyśmy nauczyli się tego zdania na pamięć,
przestalibyśmy wymagać, by inni myśleli, postępowali,
czy wyglądali tak samo jak my.
Przestalibyśmy uważać siebie za lepszych od innych,
z jakiegokolwiek powodu!
Gdybyśmy wszyscy w takim stopniu
zmienili swoją świadomość,
zapanowałyby szacunek dla wszystkich, uznanie dla równych praw
i godności każdego człowieka.
Przemoc, terroryzm, wojny ustąpiłyby miejsca
akceptacji i współpracy.

Nastałby pokój na świecie!

„… Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój,  przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.”

Wierzę, że jesteśmy do tego zdolni. Ale zanim to się stanie na skalę światową, każdy musi zacząć zmiany od siebie.

Proszę, zastanów się:

Na ile Twoją postawę wobec innych cechuje tolerancja?

Czy myślisz i wyrażasz się z szacunkiem  o każdym człowieku, każdej narodowości, każdej rasie?

Czy Twoje zachowania są przejawem uprzedzeń czy akceptacji i chęci jednoczenia się z innymi?