Tydzień dysleksji

dniach od 4.10-10.10.2021 obchodziliśmy w naszej szkole TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI  pod hasłem „Jesteśmy różni- jesteśmy razem” wg Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

Ważnym celem obchodów było propagowanie wiedzy na temat specyficznych trudności w uczeniu się, form i sposobów wsparcia oraz ukazywanie potencjału osób z dysleksją.

Na szkolnym korytarzu powstała tablica informacyjna na temat dysleksji rozwojowej, praw ucznia dyslektycznego, zaleceń jak postępować  z uczniem z dysleksją. Powstała także wystawa sławnych osób z dysleksją. Ponadto  codziennie odbywały się  kilkuminutowe audycje przez szkolny radiowęzeł. W cyklu „Sławni dyslektycy” uczniowie i nauczyciele usłyszeli wiele ciekawych informacji o osobistościach ze świata nauki, kultury, sztuki i sportu, którym dysleksja towarzyszyła w życiu.

W klasach młodszych nauczyciele przybliżali temat trudności w uczeniu się poprzez wspólne czytanie bajki J. Chotomskiej „Czapka, lamy i kątomierz” ( cykl „Bajki bez barier”) opowiadającej o dziecku z dysleksją.

W klasach starszych w ramach godziny wychowawczej uczniowie uczestniczyli w słuchowisku  „Miasteczko” R. Jędrzejewskiej -Wróbel, nawiązującym do problemu „bycia innym” i wykluczenia, czyli hasła Tygodnia Świadomości Dysleksji.

Bardzo dziękuję uczennicom klasy 8c: Zuzannie Malec, Elżbiecie Stefanek i Elżbiecie Przypaśniak za pomoc w organizacji obchodów tygodnia dysleksji i udzielenie głosu podczas audycji prowadzonych przez szkolny radiowęzeł.

mgr Jadwiga Suchaniak