tole

Szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości

w Szkole Podstawowej nr 28 im. Witolda Budryka  w ZSP14 w Gliwicach
15.11.-19.11.2021 r.

W dniach 15 – 19 listopada 2021 r. w naszej szkole,  jak co roku, będziemy obchodzić Szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości.
             W ramach akcji przygotowanej przez  p. M. Pietruszkę – Łój, p. G. Wróblewską- Olech i p. M. Łaszowską  przez cały tydzień będziemy prowadzić szereg ciekawych działań. W ramach zajęć z wychowawcą zostaną omówione zagadnienia dotyczące tolerancji i życzliwości, a także zaprezentowane filmiki i piosenki.

W tym roku dodatkowo proponujemy, aby każda klasa stworzyła Kodeks człowieka tolerancyjnego i życzliwego,   w dowolnej formie  graficznej. Taki kodeks powieszony najpierw na korytarzu, a potem w klasie przez cały rok szkolny będzie przypominać uczniom  o najważniejszych zasadach postępowania w stosunku do drugiego człowieka.

Uwaga! Każdy dzień będziemy obchodzić pod innym hasłem wiodącym:

15.11.2021 r. Poniedziałek to DZIEŃ UŚMIECHU

Szczery uśmiech należy do komunikatów wyzwalających bardzo pozytywne emocje. Uśmiech może zastępować słowa, może wyrażać nasze uczucia, ale i być gestem przywitania, pożegnania, akceptacji. Pomaga nam nawiązywać i podtrzymywać relacje z innymi.

16.11.2021 r. Wtorek to DZIEŃ PRZYJAZNYCH GESTÓW

Pomachać ręką czy skinąć głową? A może przybić żółwika? Jest mnóstwo sposobów na okazywanie sobie sympatii, nawet w czasie pandemii. Jeśli nie chcemy popełnić faux pas, dobrze wiedzieć, jakie gesty symbolizują przyjaźń w różnych krajach i kulturach.

17.11.2021 r. Środa to DZIEŃ RÓŻNORODNOŚCI I OTWARTOŚCI

Tego dnia jesteśmy otwarci na innych, rozmawiamy, bawimy się i spędzamy wspólnie czas. Ponadto  uczniowie przychodzą do szkoły ubrani w tradycyjne stroje z różnych stron świata. Wybór jest szeroki, proponujemy stroje polskie ( regionalne), japońskie, ukraińskie, hiszpańskie, francuskie, angielskie, indiańskie, hinduskie i arabskie. I oczywiście prosimy o niepytanie  uczniów, którzy zaangażowali się w program i zadbali o regionalny strój.

18.11.2021 r. Czwartek to DZIEŃ  EMPATII

Empatia to zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza). Empatia jest konieczna, aby budować zdrowe, głębokie i szczęśliwe relacje z innymi ludźmi, dlatego też warto rozwijać ją już od najmłodszych lat.
Jak można rozwijać empatię? Empatię możemy rozwijać uważnie słuchając i obserwując drugą osobę po to, aby ją lepiej zrozumieć i umieć zwrotnie wyrazić słowami przypuszczenie co do jej myśli  i uczuć. Nazywamy to empatycznym zgadywaniem. Często, okazując empatię drugiej osobie mówimy, że „wchodzimy w czyjeś buty”. I właśnie w tym dniu uczniowie poprzez uważność i obserwację mogą wejść  „w cudze buty” udzielając wsparcia tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Empatia to nie jest tylko kwestia zwracania uwagi na to, czego inni potrzebują, co czują i myślą. To także umiejętność znajdowania empatii dla siebie.

19.11.2021 r. Piątek to DZIEŃ DOBREGO SŁOWA

Chcemy w tym dniu szczególnie podkreślić rolę dobrych słów. Właśnie w tym dniu  istnieje szczególna sposobność do obdarowania kogoś miłym i serdecznym słowem. Uczniowie ze wszystkich klas będą mieli specjalne zadanie. Otóż, na przygotowanych wcześniej Kodeksach człowieka tolerancyjnego i życzliwego trzeba będzie napisać jak najwięcej dobrych słów o swojej klasie. Te plakaty będą ozdabiać korytarze, drzwi sal lekcyjnych, a potem zostaną umieszczone w klasach w widocznym miejscu, by w ciągu całego roku przypominać o tolerancji.

Niech zasady Tygodnia Tolerancji obowiązują przez cały rok!

Ale to nie koniec! Jak co roku uczniowie z każdej klasy wraz z wychowawcą dokonają wyboru najbardziej tolerancyjnego i życzliwego ucznia  w klasie. W ostatnim dniu akcji zostaną odczytane imiona i nazwiska wybranych osób.

Szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości ma uświadomić społeczności szkolnej najważniejsze wartości w życiu człowieka, przybliżyć znaczenie tolerancji, szacunku, przyjaźni, koleżeństwa i pomocy drugiemu człowiekowi. Mamy nadzieję, że w naszej szkole życzliwość i tolerancja będą gościć każdego dnia, gdyż dzięki nim życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Tolerancja to idea, której dziś potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek dotąd. To ona uczy nas szacunku do różnorodności kulturowej, różnych modeli życia i sposobów wyrażania naszego człowieczeństwa.

Pietruszka – Łój, G. Wróblewska- Olech i M. Łaszowska