Sukcesy uczniów naszej szkoły w Międzynarodowym Konkursie Literackim

Po kilku tygodniach oczekiwań mogliśmy się zapoznać z werdyktem jury dotyczącym I Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Młodzieży „Witkacy. Napisane dzisiaj”. Prace oceniali dziennikarze, literaturoznawcy, historycy, pisarze…W pełnym brzmieniu werdykt jest upubliczniony na stornie: http://sp3.slupsk.pl/images/phocagallery/2020/witkacykonkurs/Werdykt_jury_Pierwszego_Konkursu_literackiej_Twrczoci_Modziey.pdf . Udział w konkursie był dużym wyzwaniem dla uczestników z SP nr 28 w Gliwicach, bo nie omawiamy w szkole podstawowej twórczości S. I. Witkiewicza. Uczniowie, którzy podjęli się napisania wierszy musieli pochylić się nad biografią Witkacego, jego tekstami i/lub obrazami. Bardzo dziękujemy wszystkim , którzy napisali konkursowe utwory za odwagę zmierzenia się z trudnym tematem i za poświęcony czas.

Tytuł laureata uzyskał Bartosz Kozak z klasy VII a
Wyróżnienie przyznano Michalinie Nowak z klasy VI d

Uczniowie pisali wiersze pod kierunkiem nauczyciela j. polskiego Marzanny Pietruszki-Łój.
Konkurs miał być odpowiedzią na pytanie, jaki potencjał potrafi uruchomić twórczość Witkacego w środowisku utalentowanej literacko współczesnej młodzieży. Organizatorzy zaprosili do konkursu inspirowanego twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i szkół średnich. „(…) po dwóch miesiącach bliskiego kontaktu z Waszymi wierszami, opowiadaniami, utworami dramatycznymi, scenariuszami i komiksami postanowiła nagrodzić i wyróżnić tych autorów, którzy podjęli interesującą próbę spotkania z Witkacym na własnych, odważnych zasadach i potrafili się do niej odnieść, świadomie wybierając źródło inspiracji i proponując oryginalną wypowiedź artystyczną, wynikającą z zagłębienia się w świat intrygującej twórczości genialnego pisarza, filozofa i malarza.(…)”/cytat pochodzi z wyżej wymienionego werdyktu jury/
Gratulujemy nagrodzonym. Cieszymy się, że nazwy: naszej szkoły i naszego miasta mogły się pojawić w tak dla nas miłych okolicznościach.

Marzanna Pietruszka-Łój
Wykorzystano informacje ze strony http://sp3.slupsk.pl/

Nagrodzone utwory uczniów naszej szkoły:
Sztuka

sztuka
co to takiego?
czasem dwie kreski
lub trzy
kształtują zarys
niewyraźny
a przecież pokazuje już wszystko
byle tylko nie przerysować

/Wiersz inspirowany jednym z portretów Witkacego ( Stefan Glass, 1931, pastel)/
Bartosz Kozak

Pełzak

pełzak
jak taka ameba
czy trzeba czy nie trzeba
po ziemi pełza
przypełzł
wpełzł przepełzł wypełzł
popełzł…

ziemski pełzak
– przeraża go wszystko w górze
ma swój pełzający świat
i chyba dobrze mu tak
samolot nie dla pełzaka?
dziwak
nie pełza a lata

/Wiersz inspirowany tekstem Witkacego „Wrażenia ze spóźnionego niestety pierwszego lotu aeroplanem”./
Bartosz Kozak, klasa 7a

Gotowa na pochwały

Dziewczyna jak z obrazka
wyjęta
z tła złocistego wyłania się
siedzi spokojna
jak anioł
w fartuszku koloru nieba.

Patrzy na nas
jak wyczekująca na ocenę