Oliwia Szczotka laureatką ogólnopolskiego konkursu „List do Taty”

8 września 2023 r. w biurze senatora Zygmunta Frankiewicza odbyło się podsumowanie konkursu, którego celem jest skierowanie uwagi ludzi na rolę ojca w życiu dziecka. Konkurs organizowany jest od 2011 r. co 2 lata.
              W uroczystości z udziałem senatora uczestniczyła p. dyrektor D. Iwanek, a także rodzice Oliwii i nauczycielka j. polskiego M. Pietruszka- Łój, pod kierunkiem której powstał tekst. Prace były pisane pod koniec ubiegłego roku szkolnego przez chętnych uczniów klas IV i V. Oliwia zajęła I miejsce i została z rodzicem zaproszona na uroczystą galę 7. edycji konkursu do Warszawy, gdzie uczennica zdobyła wyróżnienie. Gala odbyła się w Senacie 14 września 2023 r.
Laureaci konkursu wraz z opiekunami zwiedzili parlament, Centrum Nauki Kopernik oraz uczestniczyli  we wspólnym obiedzie z senatorami.

„Uczestnikom konkursu podziękowania i gratulacje przekazał przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej senator Jan Filip Libicki, z którego inicjatywy go przeprowadzono. Podkreślił on, że przystąpienie do konkursu nie było łatwe, albowiem potrzebna była odwaga, aby poddać list pod osąd wielu czytelników – senatorów, członków jury – „trzeba było pokazać swoje wnętrze ludziom obcym”. „Przełamaliście ten lęk, dziękuję Wam za to” – powiedział.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki zwrócił się do uczestników konkursu, mówiąc: „Zawsze ktoś jest zwycięzcą, ale w tym konkursie zwycięzcami są wszyscy”. „Najważniejsi jesteście Wy. Zdecydowaliście się upublicznić swoje listy, tę intymną formę relacji między ojcem a dzieckiem. To był akt odwagi z Waszej strony” – powiedział. Jego zdaniem, nie jest łatwe opisanie tej prostej miłości i więzi. Zwrócił on uwagę na fakt, że w listach powtarzało się pragnienie, aby ojciec trochę mniej pracował i trochę więcej czasu poświęcał swemu dziecku. Dodał, że praca jury była niezwykle trudna, a niektóre listy były niezwykle wzruszające i wzbudzające wielkie emocje. Były nawet listy do ojców, którzy odeszli – dodał. „Wierzę, że mądrość polskiej rodziny zostanie przez Was poniesiona w sztafecie pokoleń” – mówił Marszałek Senatu RP. Zapowiedział, że konkurs będzie kontynuowany i prosił uczniów o zachęcenie młodszych kolegów  do wzięcia w nim udziału.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który objął konkurs patronatem, zwrócił uwagę, że przekaz emocji zawarty w listach konkursowych pozostanie na długie lata – warto go przechowywać i przekazać swoim dzieciom w przyszłości.”

Marzanna Pietruszka-Łój

Gala w senacie – relacja.

IMG20230908164307