IMG 20220330 WA0011

KLASA Z KLASĄ

„Razem dla pokoju”

Zamiast wagarów… konkurs! Tak co roku witamy wiosnę. To działa- od 20 lat!

Konkurs „Klasa klasą ” jest organizowany  w ramach pracy Szkolnej Komisji Humanistycznej Szkoły Podstawowej nr 28 im. W. Budryka w Gliwicach od roku szkolnego 1998/1999 w pierwszy dzień wiosny. Z przyczyn organizacyjnych w tym roku miał miejsce dzień później- 22 marca. Pandemia spowodowała, że przez 2 ostatnie lata konkurs nie mógł być, niestety, organizowany. W roku szkolnym 2021/2022 20. edycja odbyła się pod hasłem: „Razem dla pokoju”.

Cele konkursu:

• popularyzacja szeroko pojętej kultury, zachowań „z klasą”,
  • integracja zespołów klasowych,
  • popularyzacja idei pokoju,
  • szerzenie mody  na  zdrową rywalizację, zgodną z zasadami fair play,
  • tworzenie tradycji szkoły,
  • uczenie przez zabawę,
  • rozbudzanie zainteresowań przedmiotami humanistycznymi- zachęcanie do powtarzania i utrwalania wiadomości i doskonalenie umiejętności m.in. z j. polskiego i historii,
  • kształcenie umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów,
  • wzbogacanie form  pracy  z  uczniem,
  • rozwijanie twórczej  aktywności.

W konkursie biorą udział całe klasy, rywalizują poziomami i każdy uczeń ma możliwość wykazania się. Na to święto szkoły uczniowie czekają cały rok, by  powalczyć z równoległymi klasami o zaszczytny tytuł „klasy z klasą”.
                  Każda klasa na danym poziomie  ma przypisany inny kolor: zielony, niebieski, czerwony, pomarańczowy, żółty. W ubraniach danego koloru przychodzą uczniowie w dniu konkursu. W roku szkolnym 2021/2022 w takim też kolorze każdy zespół klasowy przygotował wizytówki, dodatkowo ozdobione elementami symbolizującymi pokój. Uczniowie mieli 2 tygodnie  na wykonanie prac, które zostały zaprezentowane w sali gimnastycznej. Plakaty stanowiące dekoracje nawiązywały do głównego hasła tegorocznego konkursu.
                 Każda klasa wytypowała swoją trzyosobową drużynę, która ją reprezentowała, rozwiązując zadania przy stolikach. Oprócz pytań dla tych właśnie wybranych osób były zadania dla całych klas i chętne osoby miały możliwość wykazania się. To od pracy wszystkich uczniów danego zespołu zależał sukces!
                 Przygotowania do tego konkursu trwają zazwyczaj co najmniej  kilka tygodni i mają charakter projektu. W tym roku ze względu na trudną sytuację na świecie wybrano hasło : „Razem dla pokoju”. Tematyka Szkolnego Konkursu Humanistycznego obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu przedmiotów humanistycznych dostosowane do poziomu kształcenia. Nauczyciele starają się przygotować takie zadania, aby dzieci mogły bawić się dobrze , ale i wiele nauczyć. Tegoroczna formuła zakładała, że działania klas mają promować pokój na świecie- uczniowie układali rymowanki na ten temat i prezentowali je w oryginalny sposób, przygotowywali plakaty i wizytówki nawiązujące do idei pokoju. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem, dobrym przygotowaniem i kulturą, i właśnie to, oprócz wiedzy umiejętności było oceniane przez jury. Wszystkie klasy w 100% wykonały zadania i zachowywały się wzorowo, pokazując klasę. Brawo!!!
                Zwycięskie zespoły oprócz honorowego tytułu KLASY Z KLASĄ otrzymały pamiątkowy dyplom, torbę cukierków oraz przechodnią statuetkę, o którą za rok powalczą znów wszystkie klasy z danego poziomu. Każdy chciał, żeby jego klasa wygrała i chociaż poziom był wyrównany, udało się bez dogrywki wyłonić zwycięzców.

W tym roku szkolnym zwycięskie klasy to
IV b,
V a,
VI s,
VII b,
 VIII a.

Gratulujemy zwycięskim klasom, a pozostałym dziękujemy za zaangażowanie i wspaniałą postawę!

W imieniu organizatora

– Szkolnej Komisji Humanistycznej