Dzień Nauki

IT Fitness test

TEST

W ostatni wtorek, 03.10.2023 roku, w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Odbyło się wtedy Ogólnopolskie Badanie Kompetencji IT  pod hasłem „ IT Fitness test” z udziałem uczniów klasy 8d. Organizatorem wydarzenia był Związek Cyfrowa Polska, który pod honorowym patronatem  Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, przygotował zajęcia i test badający kompetencje IT uczniów w całej Polsce. Projekt wspierały takie światowe firmy jak: Acer, Lenovo i Google for Education.

Oficjalną część uroczystości uświetnili swoją obecnością znamienici goście:
– Pani Ewa Weber -zastępca Prezydenta Miasta Gliwice,
– Pani Mariola Bucher – Naczelnik Wydziału Edukacji UM w Gliwicach.
– Pani Anna Cekiera – zastępca Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWSL,
– Pan Michał Konownik – prezes Związku Cyfrowa Polska
– Pani Izabela Mazur – pracownik UM Gliwice
– Pani Jarosława Sojda – pracownik UMWSL

Postępująca transformacja cyfrowa sprawia, że umiejętności z obszaru TIK stają się coraz bardziej potrzebne. Już teraz wpływają one na całe społeczeństwo i rynek pracy, dlatego ważnym zadaniem dla szkoły jest zadbanie o to, aby uczniowie byli dobrze przygotowani do zachodzących zmian.

Po części oficjalnej 14 uczniów klasy 8d udało się do sali informatycznej, w której zasiedli przed stanowiskami komputerowymi i rozpoczęli swoją pracę pod bacznym okiem obserwatorów ze Związku Cyfrowa Polska. Uczniowie mieli do rozwiązania test, podczas którego sprawdzali swoje umiejętności. Cyfrowy sprawdzian pozwalał sprawdzić poziom kompetencji w obszarach takich jak:

• sprawne korzystanie z Internetu,
  • bezpieczeństwo i systemy komputerowe,
  • narzędzia do współpracy i media społecznościowe,
  • narzędzia biurowe,
  • zdolności rozwiązywania złożonych problemów.

Na koniec każdy uczestnik otrzymał e-certyfikat potwierdzający poziom swoich umiejętności cyfrowych i uzyskany wynik. Najlepiej z tym nietypowym badaniem poradzili sobie: Wiktoria Szumiak i Filip Skrzypczyński, zaskakując  umiejętnościami nawet samych organizatorów. Oprócz satysfakcji zwycięzcy nagrodzeni zostali tabletami. Warto też dodać, iż cała klasa osiągnęła wynik powyżej średniej wojewódzkiej i krajowej.

Dodatkową atrakcją w czasie trwania testu była możliwość do sprawdzenia jak potrzebne są w życiu umiejętności IT i w czy mogą nam pomóc. Klasa 6b zaprezentowała pierwsze prace multimedialne, które przygotowuje w ramach Innowacji Pedagogicznej „Wykorzystanie technologii cyfrowej w nauce języka angielskiego”. Były przedstawione zasady gramatyczne oraz słownictwo nagrane w formie krótkich, wesołych filmików video. Takie zajęcia i ich efekty to ciekawa forma nauki języka obcego.

Gratulacje i brawo dla naszych informatyków.

FB IMG 1696506048226

FB IMG 1696506053505