ferie

BEZPIECZNE FERIE 2022 ! O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

Ferie zimowe to  dla wszystkich okres wytchnienia od ławek, krzesełek, podręczników, ekranów i szkoły – czy to stacjonarnej, czy często zdalnej. Szczególnie, że pogoda – jak na razie – sprzyja wyjściu w teren – często na ośnieżone górki czy lodowiska lub po prostu „w przyrodę”. Zimowe aktywności zapewniają nie tylko mnóstwo frajdy, ale mają dobroczynne skutki dla całego organizmu. Aktywna zabawa na śniegu sprawia, że wydzielają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia.
Ale przed feriami warto przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa. Aby zimowe szaleństwa skończyły się tylko dobrym humorem i zdrowiem, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

Od najmłodszych lat należy rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie i zasadach jakie panują podczas zabawy na śniegu!

  1. Młodsze dzieci bezwzględnie powinny być zawsze pod opieką osoby dorosłej!
  2. Na sankach dziecko zawsze zjeżdża nogami do przodu i najlepiej na gładkiej górce, bez muld i drzew! W miejscu dobrze widocznym i wolnym od jakichkolwiek wystających ze śniegu przedmiotów!
  3. Absolutnie nie wolno dziecku zjeżdżać z górki na ulicę! Koniecznie wytłumacz dziecku, jakim niebezpieczeństwem grozi zabawa na ulicy i w jej pobliżu!
  4. Nie wolno jeździć na łyżwach oraz wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne! Łyżwy, sanki tylko i wyłącznie w oznaczonym miejscu – lodowisku.
  5. Nigdy nie pozwalamy na zabawy na placach budowy czy w opuszczonych budynkach!
  6. Śnieżki tylko ze śniegu – nie celujemy w głowy uczestników zabawy oraz w przechodniów czy w pojazdy.
  7. Rodzicu – zadbaj o odpowiednie ubranie na zimowe zabawy. Ubieraj dziecko na cebulkę – rajstopy, spodnie, koszulka, bluza, ciepła kurtka i obowiązkowo rękawiczki, czapka, szalik! Pamiętaj też o zapasowych ubraniach jeśli w planach dłuższe zimowe szaleństwo.

A czym powinien kierować się rodzic, który oddaje dziecko na zorganizowany wypoczynek? Oto pięć podstawowych zasad:

  1. Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych zależy także od Ciebie! Sprawdź, czy organizator ma niezbędne zezwolenia i czy jest w stanie zapewnić dzieciom pomoc medyczną. Poproś odpowiednie służby o sprawdzenie, czy pojazd, którym będą podróżować dzieci, jest bezpieczny.
  2. Nie dawaj dziecku na wyjazd wartościowych przedmiotów.
  3. Poproś, aby dziecko zawsze miało przy sobie (w plecaku czy kieszeni) kartkę z imieniem i nazwiskiem, nazwą ośrodka, numerami kontaktowymi do rodziców i opiekunów oraz, jeżeli jest taka potrzeba, listą przyjmowanych przez nie leków.
  4. Zapoznaj dziecko z zasadami pierwszej pomocy – na taką naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie. Sprawdź, czy zna podstawowe numery alarmowe i czy wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.
  5. I na wszelki wypadek – pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu dla dziecka.

Życzymy Wam Dobrego i bezpiecznego wypoczynku 🙂