Nie przestajecie nas zadziwiać! Pękamy z dumy! 🤩🤩🤩 Udzielił już wywiadów dla RMF Maxx, Radio ZET i Radio Piekary oraz dla stacji telewizyjnych TVN 24 i TVP 3. Materiał nakręcony przez TVP 3 ukazał się zarówno na antenie TVP 3 Katowice jak i w Teleexpresie Extra. 😀🎬🎤🎧🎥🎙 O kim mowa? 👀 O Tomaszu Kawalcu, uczniu klasy 6b naszej szkoły, który od kilku lat uczęszcza na zajęcia Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie.
Na zajęcia koła uczęszczają młodzi ludzie, począwszy od piątej klasy szkoły podstawowej do trzeciego roku studiów elektroniki, informatyki, robotyki, automatyki i mechatroniki Politechniki Śląskiej.
Do grupy Tomka uczęszcza sześciu chłopców. Najmłodszy ma 12, a najstarszy 15 lat. Wszyscy interesują się nowoczesnymi technologiami, kosmosem oraz informatyką i elektroniką, w których mają spore doświadczenie. Realizują bardzo ambitny projekt budowy satelity, który wiosną 2020 roku na poligonie w Nowej Dębie poleci rakietą na wysokość 3km! 😱
W zajęciach koła uczestniczą także dwaj uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej z Gliwic, nasi „sąsiedzi”.
W październiku 2019r. Tomek wraz z kolegami z koła naukowego został zakwalifikowany do międzynarodowego konkursu „CanSat 2020” organizowanego przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO, projekt edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej realizowany w Polsce przez Centrum Nauki Kopernik.
Chłopcy są wysoko oceniani w konkursie CanSat 2020!
Po pierwszym etapie (listopad 2019) raport grupy został oceniony naprawdę wysoko. Chłopcy znaleźli się w czołówce 25 zespołów, które zakwalifikowały się do konkursu, a należy podkreślić, że wśród konkursowiczów są najmłodsi!!! 👏👏👏
Językiem konkursu jest język angielski, a przygotowywane raporty są realizowane w sposób zbliżony do prawdziwych raportów Europejskiej Agencji Kosmicznej. 👌👌👌
Niedawno, Tomek, pod opieką swojego naukowego mentora, pana Donata Dubiela, przedstawił kolegom z klasy prezentację przygotowaną na konkurs, dzięki której jego grupa otrzymała dodatkowe punkty!
Jak chłopcy informują: „Głównym celem naszego satelity, po jego wystrzeleniu rakietą na wysokość 3km, będzie autonomiczny lot z wykorzystaniem spadochronu szybującego bez użycia napędu z zamiarem lądowania w wyznaczonym miejscu, z uwzględnieniem zmieniającego się kierunku ruchu powietrza zależnie od wysokości na jakiej się znajduje.
W trakcie lotu nasz satelita będzie wykonywał pomiary wielu wielkości fizycznych oraz lokalizował się w przestrzeni 3D, utrzymując stałą łączność telemetryczną ze stanowiskiem kierowania lotem”.
Zatem trzymamy kciuki i pomyślnych lotów! 🍀🛰✈️🚀
Zainteresowanych odsyłamy do stron:
– strona misji: cansat.knei.pl
– strona Koła Naukowego: facebook.com/KoloNaukoweKnurow
Zdjęcia pochodzą ze strony Koła Naukowego Informatyki i Elektroniki w Knurowie oraz zbiorów prywatnych p. Agnieszki Kawalec.