Wrażenia laureatki z uroczystości podsumowującej
XXVI Ogólnopolski i XL Wojewódzki Przegląd Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej
„Lipa 2022”
Finał Literackiego Przeglądu Lipa 2022, na który zaproszono mnie jako finalistkę, odbył się w Spółdzielczym Centrum Kultury „BEST” w Bielsku-Białej 21.10.2022 r. Było to czterdziestolecie tego konkursu, który początkowo miał zasięg wojewódzki, a od 26 lat- ogólnopolski.
Laureaci zostali mile przywitani już przy wjeździe do miasta. W wielu miejscach przed budynkiem, w którym miało się odbyć wręczenie nagród, wywieszono plakaty witające przybyłych, a niedaleko punktu docelowego rozwieszono strzałki prowadzące osoby, które dotarły. Bardzo mi się ten pomysł spodobał. Wszyscy laureaci czuli się dzięki temu dodatkowo wyróżnieni. Galę rozpoczął występ Czesława Mozila, który podkładał głos pod Olafa z „Krainy Lodu”.
Było wesoło, czasem dopadało wszystkich wzruszenie. Emocji nie brakowało i na pewno nie zapomnę tego niezwykłego spotkania podsumowującego konkurs „Lipa 2022”. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia i zobaczyć, kto oceniał prace! Jury składało się z Tomasza Jastruna, Juliusza Wątroby oraz Jana Pichety.
Laureaci stawili się licznie, ponieważ aż 70 osób ze 100 przybyło na galę wręczenia nagród. To bardzo dobry wynik! Każdy autor nagrodzonej pracy otrzymał trzy egzemplarze książki będącej zbiorem wyróżnionych utworów, a podczas wręczenia nagrody każdy laureat dostał osobistą dedykację, związaną z własnym tekstem. To było bardzo miłe, że każdego potraktowano indywidualnie. Taka książka z własnym „dziełem” i dedykacją jurora jest niezwykłą pamiątką. Dodatkowo wszyscy laureaci otrzymali oryginalne torby z nadrukiem nazwy konkursu oraz jego organizatora, a także pięknie wydaną książkę z utworem Adama Mickiewicz „Pan Tadeusz”.
Całość imprezy prowadziła pani Irena Edelman, natomiast oprawą muzyczną zajmował się Janusz Kohut. Podczas wręczania nagród obecny był Prezydent Bielska-Białej: Jarosław Klimaszewski. Były zatem zarówno oficjalne, jak i mniej formalne momenty. Jury przyznało, że wśród nadesłanych tekstów zdecydowanie przeważały w tym roku utwory napisane prozą. Jak stwierdzili: „Poezja jest przywoływaniem dziecka w nas, to dbanie o dziecko w nas”. Żałowali, że tak niewiele utworów wierszowanych tym razem do nich przesłano.
Po części oficjalnej nastąpiła przerwa na obiad (do wyboru kotlet i rybaJ). Panel dyskusyjny, na który trzeba było się zapisać wcześniej, ponieważ miał ograniczoną liczbę miejsc, był prowadzony przez Anetę Ryncarz i Artura Pałygę, którzy są dawnymi „Lipowiczami”. Następnie miały miejsce warsztaty z Jurorami. Laureaci, którzy przybyli na uroczystość, zostali podzieleni na trzy grupy, a każdą z nich przydzielono do jednego z Jurorów.
Zachęcam osoby lubiące pisać do próbowania swoich sił w konkursach literackich, bo zawsze jest szansa na sukces, a potem na udział w takiej niezwykłej imprezie i poznanie ciekawych osób.
Małgorzata Kawalec, klasa 8b
Praca napisana pod kierunkiem nauczyciela j. polskiego
Marzanny Pietruszki-Łój