KWIATKOWO EDUKACJO
Czyli powitanie wiosny w ogródku po Śląsku!
W ubiegły piątek, 7 maja 2021 roku, uczniowie klas I-III mieli niezwykłą okazję poznania śląskich zwyczajów i tradycji związanych z wiosną. W naszej szkole odbył się tradycyjny Dzień Śląski jednak w tym roku nie tak jak zwykle w grudniu, ale w maju gdy przychodzi i gości już u nas wiosna.
Najmłodsi uczniowie szkoły mieli okazję przybliżyć sobie i pogłębić swoją wiedzę o regionie, z którego pochodzą, była to taka żywa lekcja regionalizmu. Mieli oni okazję posłuchać gwary, poznać śląskie zwyczaje, tradycje związane z regionem, ale i codzienne zajęcia dorosłych i małych ślązaków. A ponieważ wszystko działo się wiosną to nie mogło zabraknąć i śląskich tradycji zwyczajów związanych z uprawą pierwszych roślin na rabatkach, w ogródkach i na balkonach.
Bo przeca ludzie, a już dziecka na blank, to niy wiedzom jak sie jaki kwiotek nazywo. Bydzie to tako kwiotkowo edukacjo. A dlo ułatwiynio trza terozki te ślonske miana przipomnieć. A dyć za rajom: farbiczki – to chabry, mlycz – mniszek lekarski, bolioczka – jaskry, gynsipympki – stokrotki, siyrotki – bratki, gladiole – mieczyki, flider – bez, jadwiżki – astry, johanki – czorno porzyczka, margaretki – złocienie, piwowońki – piwonie, kamelki – rumianek, kapucynka – nasturcja, żabiełoczka – niezapominajki, muszkaty – pelargonie, leluje – lilie, kokocie galoty – irysy i jeszcze moc inkszych.
Oprócz prezentacji kwiatów najmłodsi uczniowie mieli okazję spróbować regionalnego tańca Trojaka w wykonaniu klas III, obejrzeć gwarowe scenki oraz przedstawienie przygotowane przez członków kółka teatralnego „ O dziołszce w czerwonyj czopeczce”.
Dziękujemy wszystkim klasom za udział i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że taka lekcja regionalizmu pozostanie zapamiętana na długie lata.
Beata Księżopolska
Anna Sobieraj