2021 rok Tadeusza Różewicza

Sejm RP ogłosił patronem roku 2021 Tadeusza Różewicza. To poeta przez 18 lat związany z naszym miastem. Klasa 6s podczas lekcji języka polskiego 8 marca wybrała się na wirtualną wycieczkę śladem gliwickich ścieżek poety. Uczniowie zobaczyli i omówili zdjęcie symbolicznej tablicy pamiątkowej znajdującej się na budynku, w którym mieszkał Tadeusz Różewicz przy ul. Zygmunta Starego 28. Obejrzeli alejkę, po której spacerował twórca w drodze na cmentarz, gdzie pochowana jest jego matka. Przyjrzeli się wybranym wierszom, dokonując ich interpretacji. Przeczytali wzruszający fragment wspomnień matki poety o synu z książki „Matka odchodzi”.

Klasa aktywnie uczestniczyła w zajęciach, deklarując chęć prywatnej wycieczki z rodzicami w te pamiątkowe miejsca. Aktualna sytuacja nie pozwala nam na wyprawę szkolną, ale mamy nadzieję, że niedługo będzie ku temu możliwość.

Ewa Grynicka